Dożynki Gminne w Nieborowie

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w niedzielę 28 sierpnia w Nieborowie. Rozpoczęła je uroczysta Msza Św. Dziękczynna za zebrane plony, chleb powszedni, w intencji Rolników o błogosławieństwo Boże w pracy na roli i za wszystkich mieszkańców Gminy Hyżne, aby w zdrowiu i pokoju spożywali Dary Ziemi.

Po zakończonej wspólnej modlitwie korowód dożynkowy, w którym uczestniczyli: Poczty Sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy Hyżne, delegacje wieńcowe, Orkiestra Dęta z Dylągówki, władze samorządowe, sołtysi oraz mieszkańcy udał się na plac dożynkowy.

Zaszczytną funkcję starostów dożynek pełnili w tym roku Pani Ewa Piech oraz Pan Bogusław Żurek, którzy przekazali dożynkowy chleb na ręce gospodarza Gminy  – Wójta Bartłomieja Kuchty. Następnie przy dźwiękach piosenki „Plon niesiemy plon” nastąpił obrzęd dzielenia chleba i częstowania nim zebranych mieszkańców, co uczynili  Starostowie Dożynek, Wójt Bartłomiej Kuchta, Przewodniczący Rady Gminy Hyżne p. Bogusław Kotarba oraz Sołtys Nieborowa p. Maria Janik.

Następnie rozstrzygnięto dożynkowe konkursy:

Zwycięzcami konkursu na najsmaczniejszą potrawę okazały się:

• I miejsce: KGW Szklary
  • II miejsce: KGW Hyżne
  • III miejsce: KGW Grzegorzówka

Natomiast w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyli:

• I miejsce: OSP Hyżne
  • II miejsce: KGW Dylągówka
  • III miejsce: KGW Szklary

W związku z jubileuszem 25-lecia powstania sołectwa Nieborów, na scenie została uhonorowana p. Maria Janik, która została wybrana pierwszym sołtysem wsi i pełni tę funkcję nieprzerwanie również od 25 lat. Nie obyło się bez tortu, szampana i kwiatów.

Program artystyczny Dożynek to występy: Orkiestry Dętej z Dylągówki, ZPiT Hyżniacy oraz Kapeli Bachórzanie. Ponadto podczas uroczystości odbyły się konkursy dożynkowe zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych m.in. szukanie igły w stogu siana, zawody strong man z kostką słomy, przeciąganie liny, wbijanie gwoździ oraz rąbanie drewna.

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło:

• lokalnych twórców i ich twórczości w postaci zorganizowanych wystaw rzeźbiarskich autorstwa  Józefa Pałaca, Adama Walasa i Roberta Noculi,
  • akcentów kulinarnych w ramach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich  z wszystkich miejscowości Gminy Hyżne stoisk, gdzie można było skosztować tradycyjnego jadła
  • atrakcji dla dzieci w postaci zabaw i animacji  oraz darmowych dmuchanych zjeżdżalni.
  • Gwiazdą wieczoru był Zespół ABBA Vover Band, który zawitał do nas z Wrocławia. Zespół w pięknych stylizacjach lat 70-tych wykonał na żywo największe przeboje legendrnego zespołu ABBA, a publiczność bawiła się doskonale!

Po koncercie dożynkowi goście bawili się podczas zabawy tanecznej z zespołem Blayzer do późnych godzin nocnych.

PODZIĘKOWANIA:

Składamy serdeczne podziękowania:

• Kapłanom za celebrację uroczystej Mszy Świętej Dziękczynnej oraz panu Organiście i Orkiestrze Dętej z Dylągówki za oprawę muzyczną
  • Pocztom Sztandarowym Jednostek OSP z terenu Gminy Hyżne
  • Kole Gospodyń Wiejskich z Nieborowa z p. Krystyną Rybką  – przewodniczącą  na czele – za przygotowanie poczęstunku oraz wszystkim Kołom działającym na terenie Gminy za przygotowanie stoisk z jadłem
  • Pani sołtys Marii Janik oraz panu radnemu Jackowi Baranowi, Starostom Dożynek – p. Ewie Piech i p. Bogusławowi Żurkowi za pomoc przy organizacji Dożynek
  • Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Hyżnego i Nieborowa za pomoc przy rozłożeniu sceny
  • Panu Marcinowi Warchołowi – Dyrektorowi ZUK w Hyżnem za udostepnienie transportu
  • Panu Janowi Kłosowskiemu – Dyrektorowi GZEAS w Hyżnem oraz panom konserwatorom za pomoc w przygotowaniu placu dożynkowego przed i po Dożynkach
  • Twórcom za obecność i zorganizowanie pięknych wystaw: p. Jozefowi Pałacowi, p. Adamowi Walasowi oraz p. Robertowi Noculi
  • Zespołom artystycznym występującym na scenie: Orkiestrze Dętej z Dylągówki, ZPiT Hyżniacy wraz z kapelą, Kapeli Bachórzanie oraz zespołowi Abba Cover Band
  • Paniom: Beacie Marciniak i Dominice Marciniak za przygotowanie jubileuszowego tortu
  • Pani Monice Wróbel – za obsługę foto wydarzenia;
  • Panu Łukaszowi Wróblowi – za obsługę video wydarzenia.
  • Sponsorom: Firmie Chmielnik Zdrój – woda Alfred, oraz Piekarni U Duszy z Hyżnego

Partnerom wydarzenia:

• Firmie Grand Event Promotion za usługę nagłośnieniową i oświetleniową,
  • Firmie Ania Catering oraz Firmie Holiday Organizacja Imprez za stoiska gastronomiczne oraz dmuchańce,
  • p. Kindze Wierzbińskiej – konferansjerce oraz
  • p. Krzysztofowi Gierlachowi za przeprowadzenie konkursów dożynkowych oraz animacji dla dzieci

Tegorocznej uroczystości sprzyjała piękna pogoda i wspaniała atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy dożynek. Dziękujemy za przybycie.