Europejska noc muzeów w Hyżnem

Europejska Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea, galerie i inne instytucje kulturalne w tym również lokalne ośrodki kultury, udostępniają zwiedzającym swoje wnętrza i zbiory całkowicie za darmo, lub za drobną opłatą.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z uwagi na niebywałe zainteresowanie inicjatywa ta, z roku na rok docierała do innych europejskich państw. W Polsce pierwszą taką Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Poznańskim Muzeum Narodowym.

Wydarzenie ma za zadanie promować narodową kulturę i tradycję. Dla wielu osób, Noc Muzeów jest jedną z niewielu okazji, na zapoznanie się z eksponatami zgromadzonymi w kulturalnych instytucjach, ze względu na organizację specjalnych wystaw oraz dogodny czas.

W sobotę 15 maja b.r. Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, po raz pierwszy włączył się do tej wyjątkowej akcji, przygotowując dla zwiedzających wiele ciekawych wystaw i ekspozycji.

Główną atrakcją wieczoru była Sala Pamięci gen. Wł. Sikorskiego, która została utworzona w 2018 r. z inicjatywy p. Antoniego Ossolińskiego. W tym roku została zmodernizowana i wzbogacona o liczne zdjęcia, plakaty, dokumenty i pamiątki po gen. Sikorskim, jak również przedmioty współczesne, dowodzące o tym, że pamięć o Generale wśród lokalnej społeczności jest wciąż żywa . Należy zaznaczyć, iż jest to ekspozycja stała, dostępna w GOKu dla zwiedzających nie tylko w Noc Muzeów, ale również w pozostałe dni roku.

Niewątpliwie na uwagę zasługiwały również pozostałe zorganizowane na tę okoliczność wystawy:

  • wystawa strojów ludowych pochodzących głównie z regionu rzeszowskiego;
  • wystawa zdjęć i materiałów dot. historii ZPiT „Hyżniacy”;
  • obrazy i rzeźby pochodzące z I i II pleneru rzeźbiarsko-malarskiego, który był organizowany w Hyżnem w latach 2013 i 2014;
  • wystawa starych fotografii ślubnych pn. „Portret Ślubny” utworzona w ubiegłym roku przez Klub Seniora „Aktywni”;
  • cenne materiały, zdjęcia i dokumenty dot. historii Nieborowa – wystawa zorganizowana przez p. Jacka Barana.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się odwiedzić Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem w ten wyjątkowy wieczór. Wśród przybyłych gości rozlosowano nagrody tj. książki „Gmina Hyżne Tradycja i Współczesność” oraz „Śladami gen. Wł. Sikorskiego – Syna Ziemi Hyżneńskiej”, a także magnesy z wizerunkiem zabytkowego budynku – siedziby GOK.

Dziękujemy członkom ZPiT „Hyżniacy” za pomoc przy organizowaniu wystawy strojów ludowych oraz za obecność podczas Nocy Muzeów i oprowadzanie zwiedzających po wystawie.

Podziękowania należą się również panu Jackowi Baranowi, który udostępnił własne archiwalne materiały, organizując wystawę poświęconą historii Nieborowa.

Noc Muzeów w gminie Hyżne z pewnością będzie kontynuowana w kolejnych latach, gdyż takie wydarzenia stanowią doskonałą okazję do lepszego poznania własnego regionu, do zapoznania się z jego historią, tradycją i kulturą oraz do wzbogacenia się o nowe kulturalne doświadczenie.