DAWID GROSZEK

Projekt pn. „Korowód Sztuki” realizowany przez GOK w Hyżnem, to prezentacja hyżneńskich lub pochodzących z Gminy Hyżne artystów, twórców i pasjonatów oraz ich dorobku twórczego.

 DAWID GROSZEK – W SKOKACH PO MARZENIA

Dawid Groszek urodził się 6 października 2000 r. Mieszka w Hyżnem. Interesuje się sportem robi czapki na szydełku i skacze na nartach. Jego historia szydełkowania ściśle wiąże się i wywodzi z zamiłowania do skoków narciarskich. Wszystko zaczęło się od tego, ze jako wielki fan skoków narciarskich podglądał skoczków z kadry narodowej, którzy podczas zawodów nosili różne kolorowe czapki i też zapragnął taką mieć.  Ciężko jednak było dostać coś tak oryginalnego więc postanowił samodzielnie wykonać taką czapkę. Pierwsze informacje na temat techniki robienia na szydełku, pozyskiwał od mamy potem uczył się sam czerpiąc wiedzę z Internetu. Czapki Dawida, które są sygnowane specjalnymi naszywkami „Czapy DG”,  zdobyły dużą popularność w regionie. Niejednokrotnie był on zapraszany do studia TVP Rzeszów w celu zaprezentowania swojej pasji. Zrobił tez kilkadziesiąt czapek na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, z przeznaczeniem na promocję Województwa Podkarpackiego, co było dla niego wyróżnieniem i nowym ciekawym doświadczeniem.

Do tej pory udało mu się wykonać ponad 200 czapek o przeróżnych wzorach i rozmiarach. Każdy może stać się posiadaczem takiej oryginalnej czapki, począwszy od niemowląt, przez dorosłych aż po seniorów. Zamówienie można złożyć  bezpośrednio u Dawida lub poprzez stronę na Facebooku lub Instagramie dostępną  pod nazwa CZAPY DG.

Drugą wielką pasją Dawida są skoki narciarskie. Już jako dziecko interesował się tą dyscypliną, a swoje pierwsze kroki stawiał na własnoręcznie budowanych skoczniach obok domu, a później na  stoku w pobliskiej Dylągówce. Jednak to było za mało. W 2015 r. postanowił spróbować swoich sił w klubie ZKN Sokół Zagórz. Początki nie były jednak łatwe, głównie z powodu dzielącej go odległości od Zagórza tj. ok 80 km, które młody skoczek musiał pokonywać komunikacją publiczną z kilkoma przesiadkami. To na szczęście nie zniechęciło go do realizacji swojej wielkiej pasji do lotów narciarskich. W klubie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów trenuje do dziś. Idolem i sportowym autorytetem Dawida jest Kamil Stoch, a podpatrywanie jego umiejętności i osiągów motywuje go do dalszego rozwoju.

Dawid Groszek bierze udział w licznych zawodach zarówno w sezonie zimowym jak i letnim, głównie w zawodach Lotos Cup – Narodowym Programie  Rozwoju Skoków Narciarskich, który polega na poszukiwaniu młodych utalentowanych skoczków, następców Mistrza.

Dawid Groszek jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień m.in.  II m-ce w Zagórzu w 2019 r., II m-ce w Wiśle w 2019 r., dwa razy III m-ce w Niemczech w 2018 r. i 2019 r.,  II miejsce drużynowo w zawodach w Czechach w 2019 r . Jego wielkim marzeniem, które udało się zrealizować był skok z Wielkiej Krokwi w Zakopanem podczas Ogólnopolskiej  Olimpiady Młodzieży w 2019 r. Tam oddał skok o długości 91 m, co na chwilę obecną jest jego życiowym rekordem. Dużym sportowym osiągnieciem Dawida, jest również udział w Mistrzostwach Polski w Szczyrku w 2019 r,  gdzie rywalizował z najlepszymi skoczkami w Polsce  m.in. Kamilem Stochem Dawidem Kubackim, Piotrem Żyłą.

Dawid kocha skoki narciarskie, gdyż  jest to ogromne przeżycie – wychodząc na skocznie, a potem lecąc w powietrzu, przeżywa się multum emocji.  Magia lotu sprawia, że nawet gdy skoczek niefortunnie upadnie, nadal chce wykonywać kolejne skoki, gdyż w powietrzu czuje się radość, euforię, swobodę i nieopisaną wolność.