Noc Świętojańska
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA W DYLĄGÓWCE – MAGICZNA I NIEPOWTARZALNA
24 czerwca w Dylągówce odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zrealizowano w ramach projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem pn. NOC ŚWIĘTOJAŃSKA – W ŚWIECIE LUDOWYCH WIERZEŃ I TRADYCJI”.
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowe Centrum Kultury „EtnoPolska 2023”.
Zadanie miało na celu odtworzenie tradycyjnych obrzędów, pieśni i wierzeń ludowych związanych z Nocą Świętojańską poprzez widowisko słowno-muzyczne, w którym udział wzięło blisko 40-stu uczestników projektu – 36 osobowa grupa młodzieży z terenu Gminy Hyżne oraz 2 członków Klubu Seniora Aktywni.
Spektakl w całości został stworzony przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem:
Scenariusz i reżyseria: Anna Lorenz-Filip – dyrektor GOK Hyżne (w scenariuszu wykorzystano fragmenty utworu Jana Kochanowskiego pt. „Pieśń Świętojańska o Sobótce”)
Układy taneczne: FitDance Monika Majka – choreograf Zespołu Tańca Nowoczesnego SAGAT w GOK Hyżne
Aranżacja piosenek: Łukasz Wróbel – instruktor Szkółki wokalnej i Studia Muzycznego GOK Hyżne
Widowisko poprzedzone było szeregiem spotkań, warsztatów i prób dla młodzieży, która zaprezentowała je przed publicznością w Dylągówce w sposób profesjonalny i bezbłędny, za co należą się im wielkie brawa!
Należy nadmienić, że wszyscy wyglądali przepięknie, a szczególnie dziewczęta w białych sukniach i wiankach na głowie. Nieodzownym elementem Nocy Świętojańskiej jest ogień🔥, toteż i on zapłonął w tę wyjątkową i magiczną noc w postaci pięknego dwumetrowego ogniska, wokół którego tańczyli nasi wspaniali artyści podczas widowiska, które zostało zwieńczone korowodem i tradycyjnym puszczaniem wianków na wodę.
Na placu powstała „słowiańska wioska”, gdzie wybudowano głównie z drewna, siana i słomy średniowieczny plac zabaw z huśtawkami, grą w kręgle, liczydłem, torem przeszkód i wieloma innymi atrakcjami. Tam również prowadzone były średniowieczne gry i zabawy jak strzelanie z łuku, rzuty dzidami, gra w kamienie i szyszki na pniaku, przeciąganie liny, rzuty do celu itd. Udało się nawet odnaleźć kwiat paproci,🪴 który zakwita tylko raz w roku w tę wyjątkową magiczną noc – legenda głosi, że ten kto go znajdzie będzie cieszył się szczęściem i powodzeniem przez cały kolejny rok.
✅W słowiańskiej wiosce nie zabrakło garncarza Jan Wróbel , który zorganizował wystawę swych prac tj. glinianych naczyń, a na specjalnie wykonanym na tę okazję mobilnym kole garncarskim prowadził warsztaty dla chętnych i zainteresowanych osób, których było tak wielu, że trwały one aż do ciemnej nocy! Dziękujemy serdecznie!
Z kolei rzeźbiarz rodem z Hyżnego pan Józef Pałac prezentował rzeźby w drewnie, na które składały się baby jagi i inne drewniane „dziady”, a tuż obok zorganizowaliśmy wystawę starych przedmiotów użytku domowego, która również cieszyła się sporym zainteresowaniem zgromadzonych.
Namiot z pysznymi tradycyjnymi przysmakami rozbiły tam również „czarownice”, w które wcieliły się niezawodne Panie ze Spółdzielnia Socjalna „Zakręcone” serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu i świetne stylizacje!
Ponadto podczas sobotniego wydarzenia odbyły się warsztaty plecenia wianków prowadzone przez Pyziółka Pyza wraz konkursem na ten najpiękniejszy. Wszystkie prace były tak piękne, że Jury przyznało 3 nagrody i 3 wyróżnienia, a także warsztaty robienia pochodni, którymi zainteresowani byli głównie chłopcy.
Na naszej „świętojańskiej” scenie wystąpiły: 3 grupy Zespołu Tańca Nowoczesnego SAGAT, Uczniowie Alpha Dance Studio Mateusza Ostrowskiego oraz ZPiT Hyżniacy. Ponadto odbył się wspaniały koncert Bartłomiej Gibson Filip, który swym świetnym głosem i grą na gitarze zachwycił zgromadzoną publiczność. Dziękujemy za wszystkie występy
Duże „ogniowe show” zrobił Teatr Ognia „Bohema” , co możemy zobaczyć na załączonych w poście zdjęciach
Ostatnim punktem wydarzenia była dyskoteka pod gwiazdami z DJ DUDI.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na to radosne i niecodzienne wydarzenie, w którego organizację włożyliśmy całe nasze byście mogli choć przez chwilę przenieść się w czasie, poczuć prawdziwie słowiański klimat i po prostu dobrze się bawić.
Mamy nadzieję, że choć trochę nam się to udało
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia
Autor zdjęć: Fotografia – pasja, która uzależnia / Andrzej Błoński
Patronat medialny: TVP3 Rzeszów, Radio SuperNova, Kurier Rzeszowski – portal, gazeta, TVi, Portal informacyjny nowiny24.pl Dzieje się na Podkarpaciu