WERNISAŻ WYSTAWY POPLENEROWEJ „HYŻNEŃSKIE KRAJOBRAZY PĘDZLEM I DŁUTEM”

W dniach 25-28 maja 2022 r. w Gminie Hyżne odbył się plener rzeźbiarsko-malarski pn. „Hyżneńskie Krajobrazy Pędzlem i Dłutem”. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem przy współpracy z Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, a Patronat Honorowy nad nim sprawował Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta Wspólnota Hyżne

W plenerze wzięło udział 12 uczestników, a wśród nich zarówno lokalni artyści jak i artyści przybyli z innych regionów Polski m.in. z Krakowa, Bieszczadów, Rzeszowa oraz miejscowości podrzeszowskich:

 1. Magdalena Nahirny
 2. Monika Wróbel
 3. Mieczysław Rożek
 4. Antoni Ossoliński
 5. Robert Nocula
 6. Jadwiga Buczak
 7. Wiesława Tais
 8. Helena Jasieniak
 9. Krystyna Perlak
 10. Józef Pałac
 11. Jadwiga Kupiszewska
 12. Magdalena Kunas

Plener był znakomitą okazją do twórczego rozwoju, aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu oraz integracji ze środowiskiem artystycznym. Poza pracą twórczą, która odbywała się wśród malowniczych łąk i pagórków gminy Hyżne, każdego wieczoru odbywały się integracyjne spotkania inspirowane poezją, malarstwem, rzeźbą, muzyką i lokalną historią.

28 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem odbył się Wernisaż Wystawy Poplenerowej „Hyżneńskie Krajobrazy Pędzlem i Dłutem”, uświetniony obecnością artystów biorących udział w plenerze oraz przybyłych gości.

Podczas wernisażu zaprezentowano łącznie 31 wspaniałych prac powstałych w ramach pleneru w tym 25 obrazów na płótnie oraz 6 rzeźb 3 w drewnie. Wszystkie inspirowane oczywiście pięknym hyżneńskim krajobrazem.

Oprawę muzyczną zapewnił ZPiT Hyżniacy, prezentując uczestnikom spotkania przyśpiewki regionu rzeszowskiego

Gratulujemy wszystkim artystom, którzy wzięli udział w plenerze. Dziękujemy za ubogacenie swą obecnością i twórczością hyżneńskiej kultury i sztuki, którą można było podziwiać podczas wernisażu.

Podziękowania należą się również Panu Damianowi Drągowi reprezentującemu Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, który był współorganizatorem tego przedsięwzięcia, a także Panu Jerzemu Maślance – Prezesowi Stowarzyszenia Nasz Dom Rzeszów oraz Redaktorowi naczelnemu miesięcznika Nasz Dom Rzeszów, który pełnił patronat medialny oraz ufundował część upominków dla uczestników pleneru.

Serdecznie dziękujemy również pozostałym Patronom Medialnym: Kwartalnikowi Własnym Głosem z Warszawy, TVP3 Rzeszów oraz Gazecie Codziennej Nowiny oraz nowiny 24.

Dziękujemy p. Łukasz Wróbel za oprawę video oraz p. Andrzej Błoński za oprawę foto wydarzenia.

Podsumowując te kilka dni obcowania ze sztuką, artystami i wyższą kulturą w Gminie Hyżne, można śmiało rzec, że takie przedsięwzięcia pełne pasji, wrażliwości i doskonalenia siebie, są wyrazem sentymentu i miłości do dziedzictwa kulturowego tej Ziemi i zdecydowanie zmieniają obraz współczesnego świata. Dzięki takim inicjatywom sztuka żyje i nie istnieje sama dla siebie.

Fot. Andrzej Błoński