OTWARCIE SKWERU IM. GEN. WŁ. SIKORSKIEGO

„Bóg patrzy w moje serce. Widzi i zna moje intencje oraz zamiary,
które są czyste i rzetelne.
Jedynym moim celem jest wolna, sprawiedliwa i wielka Polska.“
gen. Władysław Sikorski

UROCZYSTOŚĆ OTWARTCIA SKWERU IM. GEN. WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO WRAZ Z ODSŁONIĘCIEM POMNIKA

Inicjatywa budowy Skweru im. gen. Wł. Sikorskiego narodziła się z silnej potrzeby upamiętnienia wielkiego polskiego bohatera w miejscowości, z którą był bardzo związany, gdyż to właśnie w Hyżnem Władysław. Sikorski spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego rodzice poznali się i  wzięli ślub w Hyżnem. Ojciec  Tomasz pracował jako organista w tutejszym kościele i był nauczycielem hyżneńskiej szkoły. W roku 1880 został skierowany do pracy w szkole w Gawłuszowicach koło Mielca, a po roku przeniesiono go do Tuszowa Narodowego, gdzie 20 maja 1881 roku urodził się Władysław Eugeniusz. Niestety w wyniku choroby Tomasz umiera,  a młoda niespełna 30-letnia wdowa Emilia Sikorska z  4-letnim synem Władysławem i jeszcze trójką dzieci wraca do Hyżnego i zamieszkuje w małym domku podarowanym przez Władysława Jędrzejewicza.

Gen. Sikorski zawsze uważał Hyżne za swoją rodzinną miejscowość. Tutaj przecież chodził do szkoły, nawiązywał pierwsze przyjaźnie i modlił się przed cudownym obrazem Matki Boskiej Hyżneńskiej. Tutaj w końcu już jako uczeń gimnazjum, a potem student przyjeżdżał do ukochanej matki na święta i wakacje z Rzeszowa i Lwowa.

Upamiętnienie, którego dokonano w dniu 9. października 2022 r. w Hyżnem poprzez uroczyste otwarcie Skweru wraz z odsłonięciem pomnika gen. Sikorskiego,  to akt czci i hołdu w kierunku hyżneńskiego krajana – Generała Broni Wojska Polskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Premiera Rządu RP na Uchodźctwie. To wymowny znak pamięci i szczególne świadectwo dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków, które z pewnością zapisze się na kartach historii Gminy Hyżne.

Uroczystość została zorganizowana przez Wójta Gminy Hyżne i Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a rozpoczęła ją msza Św.  w intencji śp. gen. Wł. Sikorskiego sprawowana przez ks. Marka Gajdę – proboszcza parafii Hyżne z udziałem pocztów sztandarowych Wojska Polskiego, Jednostek OSP z terenu Gminy Hyżne, Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego w Hyżnem, Orkiestry Dętej z Dylągówki, zaproszonych gości oraz mieszkańców.

Po zakończonej Eucharystii zebrani goście przeszli na Skwer, gdzie gospodarz gminy – wójt Bartłomiej Kuchta – pomysłodawca i inicjator budowy Skweru wraz z budową pomnika, rozpoczął drugą część uroczystości, witając przybyłych gości oraz przybliżając postać gen. Wł. Sikorskiego i jego związki z Ziemią Hyżneńską. Następnie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika czego dokonali: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Wicemarszałek woj. Podkarpackiego Stanisław Kruczek, Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Pułkownik Zbigniew Cabała Dowódca 21.Batalionu Dowodzenia, Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Piotra Szopa, Wójt Gminy Hyżne Pan Bartłomiej Kuchta, po czym proboszcz parafii Hyżne ks. Marek Gajda odmówił modlitwę oraz dokonał aktu poświecenia Skweru i pomnika Generała Sikorskiego.

W uroczystości uczestniczyła Wojskowa Asysta Honorowa wraz z pocztem sztandarowym  21.  Brygady Strzelców Podhalańskich, która po odczytanym Apelu Pamięci oddała salwę honorową ku czci Generała.  Oprawę muzyczną wydarzenia stanowiła Orkiestra Dęta z Dylągówki. Oficjalna cześć uroczystości zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Kwiaty złożyli:

  • Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart
  • Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek
  • Starosta Rzeszowski Pan Józef Jodłowski wraz z radnym Powiatu Rzeszowskiego Antonim Ossolińskim
  • Wójt Gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta wraz ze skarbnikiem gminy Moniką Szmyd i sekretarzem gminy Dionizym Beda
  • Przewodniczący Rady Gminy Hyżne Bogusław Kotarba wraz z radnymi Edwardem Kołodziejem i Karolem Piękosiem
  • podpłk. Zbigniew Cabała Dowódca 21.Batalionu Dowodzenia 21.  Brygady Strzelców Podhalańskich im Mieczysława Boruty-Spiechowicza wraz z Dowódca 31 Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej popłk. Karolem Walczakiem
  • Naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczęństwa Instututu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Piotr Szopa wraz z przedstawicielem IPN dr Marcinem Bukałą.
  • Komendant Komisariatu Policji w Tyczynie podkom. Tomasz Bajda
  • Prezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Hyżne  Sławomir Smoliński wraz z Komendantem  Gminnym Związku  Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Hyżne   Sławomirem Jamiołem
  • Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Krzysztofa Sobolewskiego Paweł Ciszczoń
  • Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem Anna Lorenz-Filip

Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych przy pomniku, w wykonaniu Orkiestry Dętej z Dylągówki oraz uczniów Szkółki Wokalnej GOK Hyżne pod kierunkiem p. Łukasza Wróbla.

Ten dzień był wyjątkową lekcją patriotyzmu dla obecnych i przyszłych pokoleń. Skwer Sikorskiego będzie służył mieszkańcom zarówno jako miejsce odpoczynku,  towarzyskich spotkań czy spacerów, jak również jako miejsce edukacji historycznej i kulturalnej, patriotycznego wychowania i  pamięci o Wielkim Polaku, który tu się wychował i czerpał wzorce z tej Ziemi, dla którego wolna i niepodległa Polska była zawsze  celem najwyższym. Cieszmy się i bądźmy dumni, że mamy w swojej historii tak wybitną postać jak gen. Władysław Sikorski.

SKWER IM GEN WŁ. SIKORSKIEGO W HYŻNEM

Pomysłodawca: Bartłomiej Kuchta – Wójt Gminy Hyżne

Projektant: Marzena Paleń
Wykonawca: Zakład Usług Komunalnych w Hyżnem, 36-024 Hyżne 628
Kierownik budowy: mgr inż. Marcin Warchoł
Powierzchnia Skweru: powierzchnia utwardzona 962,8m2, rabaty i trawniki 1193,2m2
Termin rozpoczęcia budowy:16.03.2022 r.
Termin zakończenia budowy: 16.09.2022 r.
Koszt inwestycji: 920 700,46 zł

Skwer wyposażony jest fontannę suchopowierzchniową powierzchni 30m2, pomnik gen. Władysława Sikorskiego z granitu i stali Corten, tablicę  z inskrypcją  oraz w elementy małej architektury – trejaż, ławki, leżaki, kosze na śmieci, huśtawka, stół do gry w szachy, stojaki na rowery.