Europejska Noc Muzeów

14 maja Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem po raz kolejny włączył się do akcji pn. Europejska Noc Muzeów. Piękna pogoda i specjalnie przygotowane wystawy przyciągnęły wielu mieszkańców, a także gości z sąsiednich gmin.

Noc Muzeów to akcja zapoczątkowana w Berlinie w 1997 r., podczas której w porze wieczorowo-nocnej udostępniane są zwiedzającym muzea, galerie i inne instytucje kultury. W Polsce pierwszą taką Noc zorganizowano w 2003 r. w Poznańskim Muzeum Narodowym.

W tym roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem zwiedzający obejrzeli Salę Pamięci gen. Wł. Sikorskiego oraz galerię obrazów i rzeźb pochodzących z I i II pleneru rzeźbiarsko-malarskiego, który był organizowany w latach 2013 i 2014 – są to stałe ekspozycje znajdujące się w budynku GOK.

Ponadto specjalnie na tą okazję przygotowano również dodatkowe wystawy:

• wystawa garncarstwa Jana Wróbla z udziałem samego twórcy, dziękujemy!
  • wystawa dawnych przedmiotów użytku codziennego przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Hyżnem,
  • wystawa prezentująca historię zabytkowego budynku GOK w Hyżnem,
  • wystawa tradycyjnych wyrobów kultury ludowej m.in. pisanki autorstwa p. Marii Bednarek oraz lokalnych twórców.

Nie lada atrakcją tej wyjątkowej Nocy był udział pasjonatów rekonstrukcji historycznych ze Szklar – p. Tadeusza Fladera oraz p. Marka Słupka, którzy wystąpili w specjalnych strojach oraz przygotowali wystawę białej broni m.in. szabel i mieczy, za co bardzo dziękujemy!

Bardzo serdecznie dziękujemy p. Wójtowi za udział i wsparcie wydarzenia, a także dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas tego wieczoru! Mamy nadzieję, że akcja Nocy Muzeów w Hyżnem z roku na rok będzie przyciągała coraz więcej osób zainteresowanych lokalną historią, kulturą i tradycją – naszym wspólnym dziedzictwem, które kiedyś budowali nasi przodkowie