Czytanie narodowe

W piątek 23 września w GOK w Hyżnem odbyło się Narodowe Czytanie organizowane już po raz 11 w całej Polsce pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W tym roku na lekturę Narodowego Czytania wybrano „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza. Ballady i Romanse mają niezwykłą wartość w literaturze polskiej bowiem ten zbiór ballad wydany w 1822 roku w Wilnie (równo 200 lat temu) wyznacza początek polskiego romantyzmu.

Podczas wydarzenia w Gminnym Ośrodku Kultury publicznie odczytano 2 utwory ze zbioru „Ballady i Romanse”: utwór „Świtezianka” oraz „Pani Twardowska”.

Ponadto zorganizowano wystawę dzieł Adama Mickiewicza oraz wyświetlono prezentację na temat życia i twórczości naszego Narodowego Wieszcza.

Bardzo dziękujemy Gminnej Bibliotece Publiczne j w Hyżnem, na czele z panią kierownik Małgorzatą Jamrozik, za pomoc przy organizacji wydarzenia oraz za ufundowanie książek.

Wszystkim obecnym  bardzo dziękujemy za przybycie i cieszymy się bardzo, że wśród nich były również dzieci i młodzież. Zapraszamy na Narodowe Czytanie za rok  –  lekturą będzie ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.