Narodowe Czytanie

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele (…)
Arturo Perez-Reverte

Tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która została objęta Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury dnia 27 września.
Swoją obecnością zaszczyciło nas wiele osób z terenu gminy Hyżne, a wśród nich ks. Grzegorz Jakubik z Parafii Hyżne, dr Ewa Leniart –Wojewoda Podkarpacki, p. Bartłomiej Kuchta – Wójt Gminy Hyżne, Radni, Sołtysi, Kierownicy jednostek administracyjnych Gminy Hyżne, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Członkowie Klubu Seniora Aktywni z p. Krystyną Majchrowską – Przewodnicząca na czele, Uczniowie Szkół oraz Mieszkańcy.

Pierwszym punktem programu był wkład uzupełniony prezentacją multimedialną wprowadzający uczestników do epoki pozytywizmu, który wygłosiła p. Katarzyna Szul – nauczycielka Szkoły Podstawowej.

Następnie oglądaliśmy piękną inscenizację w wykonaniu grupy Uczniów pod kierunkiem p. Marty Słomiany ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem, w ramach której odczytywane były również fragmenty nowel, bowiem na tegoroczny 8 już czytelniczy warsztat Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała 8 nowel-„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej; „Katarynka” Bolesława Prusa; „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza; „Orka” Władysława Reymonta; „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego; „Sachem” Henryka Sienkiewicza; „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Kulminacyjnym punktem programu było publiczne odczytanie noweli pt. „Dym” Marii Konopnickiej, której motywem przewodnim jest wzajemna miłość matki i syna. Czytanie rozpoczął gospodarz gminy p. Bartłomiej Kuchta, a następnie czytali:

• p. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki
  • p. Jacek Baran – Radny Gminy Hyżne
  • p. Krystyna Majchrowska – Przewodnicząca Klubu Seniora „Aktywni”
  • p. Karol Piękoś – Radny Gminy Hyżne
  • p. Agnieszka Rożek – Dyrektor Szkoły w Wólce Hyżneńskiej
  • p. Małgorzata Jamrozik – Kierownik Biblioteki Publicznej z Hyżnego
  • Anna Leniard – Uczennica Szkoły Podstawowej w Hyżnem

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz noweli „Dym”, oczywiście z odciśniętą pieczęcią Narodowego Czytania 2019.

Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na najładniejszą okładkę noweli. Zwycięzcom gratulujemy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za obecność i uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, którego podstawowym celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację Narodowego Czytania w GOK, a w szczególności:

• nauczycielom szkół podstawowych – Katarzynie Szul, Marcie Słomiany, Justynie Kawalec-Ossolińskiej, Joannie Głowiak, Łukaszowi Wróblowi;
  • p. kierownik Biblioteki – Małgorzacie Jamrozik;
  • p. kierownik GOPS – Katarzynie Rożek.

W tym roku Narodowe Czytanie w Gminie Hyżne odbyło się po raz pierwszy, jednak z pewnością nie ostatni. Dlatego już teraz zapraszamy Państwa za rok, na kolejną jego edycję.