I Dni Gminy Hyżne

I Dni Gminy Hyżne – 2-dniowe wydarzenie, które przyciągnęło tłumy mieszkańców oraz gości również z naszego partnerskiego miasta Ajak na Węgrzech z czego ogromnie się cieszymy. Sobotnia odsłona „gminnego święta” rozpoczęła się na sportowo rozgrywkami na orliku, które zorganizował KS Halo Hyżne. Mecze rozpoczęły się już o godzinie 12:00, kiedy to do gry stanęły dzieci kontra rodzice. Następny bardzo emocjonujący mecz rozegrała dr użyna dziewcząt z KS Halo Hyżne z Samorządowcami, w którym zwycięstwo odniosły dziewczyny. Ostatni mecz to finał rozgrywek o puchar HALO, w których zwyciężyła drużyna Tutti Frutti.
Druga część obchodów to wspaniałe show – Hyżne Talent Show 2019!
Zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury
konkurs, którego głównym celem było:
• Znalezienie i promocja nowych talentów
• umożliwienie prezentacji swoich pasji i talentów na dużej scenie
• popularyzowanie działań artystycznych

• rozwijanie kreatywności i zainteresowań
• promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu
• wyłonienie najciekawszych osobowości wśród osób posiadających talenty i umiejętności.

Konkurs odbył się w 2 kategoriach wiekowych : I do 16 r. ż oraz II po 16 r.ż. Przystąpiło do niego łącznie 62 osoby, na co złożyło się 19 występów. Rangę konkursu z pewnością podniosły osoby zasiadające w jury, a byli to:
1) p. Maria Kula – przewodnicząca jury – przedstawicielka Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, koordynatorka wielu projektów, członkini wielu komisji oceniających konkursy przeglądy i festiwale na terenie województwa podkarpackiego
2) p. Maria Bednarek – pochodzi z Hyżnego, reprezentuje środowisko Warszawskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Aktywna działaczka kulturalna, poetka, autorka książek, śpiewaczka.
3) Delfina i Bartek – zdobywcy I miejsca w V edycji ogólnopolskiego programu Mam Talent, którzy swym pięknym występem zaingerowali Hyżne Talent Show 2019!

Ocena występów, jak przyznało szanowne Jury nie była łatwa. Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom artystyczny. Po długich i gorących obradach przewodnicząca p. Maria Kula przedstawiła protokół.
Kategoria I:
I MIEJSCE: Paulina Wandas – śpiew
II MIEJSCE: Julia Jasińska – układ taneczno-akrobatyczny
III Miejsce: Zespół Tańca Nowoczesnego SAGAT
WYRÓŻNIENIE: Wiktor Dziak – śpiew

Kategoria II
I MIEJSCE: Monika Wróbel – śpiew
II MIEJSCE: Grupa Zumba Queens – taniec
III MIEJSCE: Duet – Magdalena Rożek i Katarzyna Rożek

Nagrodę za I miejsca w obu kategoriach ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, za co serdecznie dziękujemy p. dyrektorowi Markowi Jastrzębskiemu. Pozostałe nagrody ufundował Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim Uczestnikom życzymy dalszej pracy nad rozwijaniem swoich talentów i wielu sukcesów w przyszłości!
Na zakończenie konkursu ponownie wystąpił wspaniały duet akrobatyczny Delfina i Bartek. Dziękujemy im za obecność i pracę w Jury!
Pierwszy dzień Dni Gminy Hyżne zakończył się zabawa taneczną z zespołem CYKLON II!

Niedziela – drugi dzień „I Dni Gminy Hyżne” to Hyżneński Festiwal Kulturalno-Patriotyczny, którego tematem przewodnim była postać gen. Władysława Sikorskiego. Festiwal rozpoczął Wójt Gminy Hyżne pan Bartłomiej Kuchta witając przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczyciła p. Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki. Wśród uczestników festiwalu, publiczność mogła zobaczyć piękny i wzruszający spektakl przygotowany przez grupę dzieci i młodzieży przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Krztoń, opowiadający o życiu gen. Wł. Sikorskiego. Następnie p. Maria Bednarek, reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury, zaprezentowała na scenie kilka autorskich utworów o tematyce patriotycznej, ekologicznej i miłosnej. Piękny pokaz dała grupa Mażoretek z Węgier, działająca pod kierunkiem p. Zsuzsany Ragany, a następnie odbył się energetyczny koncert Orkiestry Dętej z Dylągówki pod batutą p. Krzysztofa Ogorzelca. Kolejną uczestniczką festiwalu była młoda i utalentowana Magdalena Kowal, która zagrała na akordeonie. W festiwalu uczestniczył również p. Łukasz Wróbel, który jest instruktorem Magdaleny. Na zakończenie publiczność bawiła się podczas koncertów zespołu Rompey i Mateusza Mijala. W między czasie na scenie wystąpili również wyróżnieni i zdobywcy pierwszych 3 miejsc w obu kategoriach – uczestnicy konkursu Hyżne Talent Show 2019!
Zabawie towarzyszyła moc atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych uczestnikach imprezy, w postaci d
muchanych zamków, karuzeli, malowania twarzy oraz gier i zabaw z nagrodami, które były prowadzone przez 3 animatorki. Ponadto w strefie zabawy dla dzieci pojawiła się również wielka maskotka, z którą można było się pobawić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Na zakończenie bawiliśmy się z Dj Macio na dyskotece pod gwiazdami, a wcześniej wystrzeliliśmy w niebo piękne fajerwerki, które były zwieńczeniem tego gminnego święta! Zapraszamy za rok!

Festiwal to wydarzenie, które odbyło się dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Podkarpackiego, w ramach realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem i Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem projektu, w ramach konkursu pn. „Wydarzenia Kulturalne”. Dziękujemy za wspieranie naszych działań.