Dożynki gminne

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i przywiązanie do narodowej tradycji. Uroczystość dożynek jest wyrazem podziękowania dla rolników za zebrane plony i ich ciężką pracę na roli.

18 sierpnia 2019 r. w Wólce Hyżneńskiej odbyły się Gminne Dożynki, które rozpoczęła uroczysta msza św. dziękczynna za zebrane plony. Następnie uczestnicy Dożynek korowodem przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki, w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Hyżne oraz w towarzystwie przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z pięknymi wieńcami, udali się na plac przy Remizie OSPw Wólce Hyżneńskiej, gdzie odbyła się tradycyjna część obrzędowa, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejszą potrawę regionalną, a następnie część artystyczna wydarzenia. Zaszczytną funkcję Starostów Dożynek w tym roku pełnili p. Teresa Krzywonos i p. Stanisław Pałac, którzy to tradycyjnie przekazali chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż na ręce Wójta Gminy  p. Bartłomieja Kuchty. Uczestnicy uroczystości mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z wszystkich sołectw m.in. ciast owocowych, kompotów, pierogów, pasztetów, gołąbków z ziemniakami, klopsików z zasmażaną kapustą, bigosu i wielu innych. W części rozrywkowej dla gości dożynkowych przygotowano wiele atrakcji. Na scenie wystąpili m.in. Kapela Ludowa Pogórzanie z Dynowa, Kapela Klika z Jawornika, ZPiT Mali Hyżniacy, Zespół Żmije. W roli konferansjerki wystąpiła p. Marta Tadla – aktorka teatralna rodem z Hyżnego, która również prowadziła konkursy i zabawy dożynkowe. Pełnego zadowolenia dopełniały uśmiechy dzieci, dla których przygotowano bogatą ofertę na którą składał się m.in. spektakl teatralny pt. „Na wakacje”, zabawy na dmuchańcach, konkursy i animacje. Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Cyklon, która trwała do późnych godzin nocnych.