XVI Zlot Szlakiem Rodowodu gen. Sikorskiego

W dniu 30 czerwca i 1 lipca, gmina Hyżne świętowała 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tej ważnej rocznicy, odbyły się w ramach XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego.

W pierwszym dniu o godz. 15:00 ruszył VI Rajd Rowerowy. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, a zwycięzcom składamy raz jeszcze serdeczne gratulacje!

Podczas imprezy odbyły się również rozgrywki piłkarskie na Orliku, zorganizowane przez KS Halo Hyżne. Łącznie rozegranych zostało 6 meczy z tego pięć: Rodzice vs Dzieci oraz jeden KS Halo Hyżne (drużyna dziewcząt) vs Ajak Węgry (drużyna Mażoretek).

KS Halo Hyżne świętował przy tym swoje pierwsze urodziny, składamy zatem serdeczne gratulacje Panu Prezesowi oraz wszystkim członkom klubu i życzymy wytrwałości, hartu ducha oraz wielu piłkarskich sukcesów!

Bardzo serdecznie dziękujemy grupie APLAUZ, za wszystkie pokazy, konkursy i zabawy dla dzieci, które odbyły się popołudniem! Miło było zobaczyć radość i szerokie uśmiechy naszych najmłodszych uczestników!

Sobotnie obchody zakończyły 2 koncerty zespołów: NipperBoy oraz MeGustar, a poprzedziły ich bardzo piękne występy naszych utalentowanych artystów, a mianowicie działającego przy GOK w Hyżnem Zespołu Tańca Nowoczesnego Sagat (gr. młodsza i starsza – obie prowadzone są przez p. Małgorzatę Florczak), Stowarzyszenia Krzewienia Kultury Tanecznej w Hyżnem „Signum Dance” oraz Mażoretek z Ajaku na Węgrzech, które ćwiczą pod okiem pani Zsuzsanny Ragány.

Drugi dzień XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego rozpoczęła uroczysta Msza Święta z okazji 75 rocznicy śmierci gen. Wł. Sikorskiego, w której udział wzięli: Wójt Gminy Hyżne Krystyna Wojtyło wraz z samorządowcami i pracownikami Urzędu Gminy oraz licznie przybyli zaproszeni goście m.in. Poseł Parlamentu Europejskiego – Stanisław Ożóg, Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyna Wróblewska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Stanisław Kruczek, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Radny Powiatu Rzeszowskiego Antoni Ossoliński, Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji z Rzeszowa i Tyczyna oraz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Rzeszowa, Burmistrz Ajaku z Węgier Miklos Kerekes z delegacją, Przedstawiciele Zakarpacia na Ukrainie, Członkowie Orkiestry Dętej ze Słowacji, lokalna społeczność. Wojskową Asystę Honorową wystawił 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Obecne były również poczty sztandarowe OSP z Gminy Hyżne.

W ramach uroczystości pod tablicą upamiętniającą gen. Sikorskiego złożono kwiaty, a następnie odbyła się Akademia Patriotyczna – montaż słowno-muzyczny pt.” Generał Władysław Sikorski – bohater w walce o Niepodległość Polski” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Hyżnem, przygotowana pod okiem p. Urszuli Krztoń i p. Edyty Ossolińskiej, po której  wystąpiły Mażoretki z Węgier oraz Orkiestra Dęta z Koszyc na Słowacji.

Drugi dzień obchodów zakończyła wspólna biesiada prowadzona przez p. Martę Tadlę i zespół „Chłopcy z Łazisk”, pokaz fajerwerków oraz dyskoteka pod gwiazdami.

P O D Z I Ę K O W A N I E

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy udzielili nam wsparcia finansowego, rzeczowego lub osobowego, podczas Gminnych Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, organizowanych w ramach XVI Zlotu Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego – VI Rajdu Rowerowego. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do:

• Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego – p. Stanisława Kruczka
  • Starosty Powiatu Rzeszowskiego – p. Józefa Jodłowskiego
  • Delegacji 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich z Jarosławia
  • Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie
  • Banku Spółdzielczego w Błażowej
  • Okręgowej Spółdzielni Telefonicznej w Tyczynie
  • Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych
  • Delikatesów Centrum z Hyżnego
  • Ponadto wyrazy wdzięczności należą się również:
  • Jednostkom OSP z terenu Gminy Hyżne
  • Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Hyżnem
  • Stowarzyszeniu Krzewienia Tradycji i Kultury w Hyżnem
  • KS Halo Hyżne
  • Zespołom i artystom, którzy swymi występami uświetnili tegoroczną imprezę
  • wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze działania.