Grecka fiesta – siesta

Impreza pn. „Grecka fiesta – siesta” została zorganizowana w ramach projektu „Wielka Grecka Przygoda”, który był realizowany w partnerstwie przez Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Nieborów „Horyzont” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Hyżnem, ramach programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przy współpracy i wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Domu Kultury oraz Podkarpackiego Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa.  

Patronat nad projektem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.

Celem projektu było poznanie i obcowanie mieszkańców gminy Hyżne, w tym dzieci i młodzieży, z kulturą i historią Grecji poprzez szereg innowacyjnych działań realizowanych w okresie od 31 lipca do 31 października 2018 r.

Bezpośrednimi uczestnikami projektu była grupa dzieci i młodzieży z gminy Hyżne. W ramach projektu odbywają się warsztaty kulinarne, taneczne i twórcze.

Poprzez realizację tego przedsięwzięcia, chcieliśmy stworzyć młodzieży szansę do zaprezentowania jej artystycznej oraz pozaartystycznej działalności, a tym samym promować ich pozytywne i aktywne postawy. Dać im możliwość udziału w procesach rozwoju społecznego i indywidualnego poprzez rozwój dialogu międzypokoleniowego i integrację, podnosząc przy tym poczucie własnej wartości.

Kulminacyjny punktem projektu była impreza plenerowa Grecka fiesta – siesta, podczas której przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście, mieli okazję poczuć  choć trochę grecki klimat poprzez degustację greckiej kuchni oraz występy artystyczne uczestników projektu. Gwiazdą  wydarzenia był rodowity grek, który zawitał do nas z partnerką Despiną Tsagari – zwycięzca greckiej edycji Tańca z Gwiazdami – Theodoris Panagakos. Gościem specjalnym był również Andrzej Grzebyk – polski zawodnik MMA wagi średniej – mistrz polskiej organizacji FEN, który również wystąpił  przed licznie przybyłą publicznością, prezentując sztuki walki.