Dożynki Gminne Szklary

26.08.2018 r. w Szklarach odbyły się Gminne Dożynki, które rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna za zebrane plony na placu przy Szkole Podstawowej. Po mszy świętej na ręce Wójta Gminy Hyżne – pani Krystyny Wojtyło, tradycyjnie przekazano chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż. Chleb przekazali Starostowie Dożynek, państwo Zofia i Dionizy Leśniak ze Szklar. Po ceremoniale przekazania chleba głos zabrała pani Krystyna Wojtyło – Wójt Gminy, która powitała wszystkich uczestników uroczystości, a wśród nich zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili: Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski, Radny Powiatu Rzeszowskiego – Antoni Ossoliński, Przewodniczący Rady Gminy Hyżne – Bogusław Kotarba wraz z Radnymi, Prezes WZKiOR – Mieczysław Bochenek, Zastępca Prezesa WZKiOR – Stefania Michałek, Prof. Sylwester Makarski – Dziekan Wydziału Ekonomii Akademii Rolniczej w Rzeszowie, Komendant Komisariatu Policji w Tyczynie- komisarz Paweł Zawiślak, Jan Papież – reprezentujący Leśnictwo Szklary, poetka rodem z Hyżnego – pani Maria Bednarek z mężem, Prezes Podkarpackiego Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpatia – lek. med. Adam Młodziankowski z wiceprezesem Markiem Magdoniem.
Jak co roku w ramach odbywających się Dożynek, sołectwa Gminy Hyżne prezentowały pięknie wykonane wieńce dożynkowe. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich wieńców postanowiła przyznać wszystkim równorzędne nagrody. Ponadto uczestnicy uroczystości mogli skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw m.in. ciast owocowych, kompotów, pierogów, pasztetów, gołąbków z ziemniakami, klopsików z zasmażaną kapustą, bigosu i wielu innych.
Wśród artystów na scenie gościły działające przy Szkole Podstawowej w Szklarach grupy taneczne – grupa „Wesołe Babuszki” – prowadzona przez p. Wiesławę Pieróg oraz „Grupa Tańca Towarzyskiego” prowadzona pod kierunkiem p. Pauliny Skarbowskiej. Ludową twórczość zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” wraz z Kapelą, a p. Maria Bednarek reprezentująca Warszawskie Stowarzyszenie Twórców Kultury przedstawiła zebranym kilka limeryków i zaśpiewała a capella bardzo emocjonujący wiersz pt: Przytulam suknię , który jest poświęcony „euro-sierotom”.
Ponadto uczestnicy Dożynek mogli odwiedzać specjalnie przygotowane na tą okazję stoiska zorganizowane przez p. Zofię Bębenek z Brzezówki prezentujące regionalne stroje ludowe, p. Genowefę Kotlarz z Grzegorzówki, gdzie można było podziwiać piękne hafty, p. Danutę Staszczak prezentującą autorskie obrazy, a także stoisko Nadleśnictwa Kańczuga reprezentowane przez p. Jana Papieża, oraz stoisko „Strefa Zdrowia” zorganizowane przez Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa, gdzie można było zrobić pomiar ciśnienia, glukozy oraz uzyskać specjalistyczne porady lekarskie.
Na zakończenie na scenie wystąpił zespół Bies Band z Przemyśla, a zaraz po nim odbyła się zabawa taneczna.

PODZIĘKOWANIE
Szczególnie podziękowania kierujemy na ręce sponsorów, którzy wsparli organizację tegorocznych Dożynek w miejscowości Szklary, a są nimi:
Pan Jacek Kotula – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego
Państwo Małgorzata i Marian Staszczak – Firma Miejscowy i Zamiejscowy Transport Drewna ze Szklar
Pan Czesław Szeremeta – Firma KARIMEG ze Szklar
Państwo Zofia i Dionizy Leśniak – Starostowie Dożynek
Pan Jan Papież i Robert Papież- Nadleśnictwo Kańczuga
Pan Piotr Krawiec – Multiagent Ubezpieczenia Dynów
Państwo Agnieszka i Karol Ożóg – Apteka w Hyżnem
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia z Rzeszowa
Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom za ofiarny gest, a wszystkim obecnym za przybycie.