JESIEŃ ŻYCIA – AKTYWNIE I Z PASJĄ!

JESIEŃ ŻYCIA – AKTYWNIE I Z PASJĄ!

W okresie od lipca do grudnia b.r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Hyżnem, realizowany był projekt skierowany do seniorów 60 +, który uzyskał dofinansowanie ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie. Celem zadania było stworzenie dla Seniorów atrakcyjnej oferty aktywizującej, łączącej rozwój intelektualno-twórczy, kulturalny, profilaktykę zdrowotną oraz atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu.

Dzięki operacji Seniorzy z naszej gminy wzięli udział w szeregu interesujących spotkań, warsztatów i wyjazdów, a wśród nich:

„W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH” – to cykl 8 spotkań, w ramach których odbywały się zajęcia z gimnastyki i Nordic Walking, mających na celu poprawę kondycji fizycznej oraz wyrobienie nawyków dbania o sprawność ruchową i  fizyczną Seniorów.

„NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO” – czyli warsztaty kulinarne, podczas których seniorzy odkrywali stare i zapomniane  przepisy swoich mam i babć – tradycyjnych potraw, sałatek i wypieków regionu rzeszowskiego, a następnie  przygotowywali je i fotografowali by w efekcie powstał folder z przepisami jako kulinarne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.  Była to znakomita forma integracji, oderwania się od codziennych trosk i powrót do smaków z dzieciństwa.

„SENIORZY – AKTORZY” – warsztaty  teatralne dla seniorów, których celem i ideą było stworzenie Seniorom możliwości bezpośredniego obcowania z kulturą i sztuką, odkrywanie ich artystycznych zdolności, rozwój zainteresowań i predyspozycji osobowościowych oraz przygotowanie mini spektaklu kabaretowego, który został wystawiony podczas spotkania podsumowującego.

Ponadto w ramach działań projektowych Seniorzy mieli okazję uczestniczyć w kilku wyjazdach integracyjnych organizowanych pod hasłem „SENIORALNE ESKAPADY” .  Pierwsza wycieczka odbyła się w dniu  28 września do uzdrowiska Horyniec Zdrój. Wcześniej Seniorzy zwiedzili Rynek w Lubaczowie oraz Muzeum Kresów, a następnie udali się do Nowin Horynieckich, gdzie znajduje się źródełko oraz leśna Kaplica, w której podobno w 1636 r. miała się objawiać Matka Boska. Ostatnim przystankiem na trasie wycieczki był Horyniec Zdrój, gdzie Seniorzy spacerowali po pięknym Parku Zdrojowym oraz korzystali z leczniczych wód siarkowych na basenie w Uzdrowisku.

Kolejny wyjazd krajoznawczy odbył się 19 października. Głównym celem podróży był Zamek w Krasiczynie, gdzie wraz z przewodnikiem Seniorzy zwiedzili m.in. dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, sale ekspozycyjne i lochy. Następnie zjedli obiad w zamkowej restauracji, która usytuowana jest w zabytkowych wnętrzach z przełomu XVI i XVII wieku. W drodze powrotnej udali się do Fortów Przemyskich oraz do zamku w Dubiecku, gdzie również miło spędzili czas.

18 listopada uczestnicy projektu udali się   do Filharmonii Podkarpackiej na piękny koncert pt. „Z Tobą Chcę Oglądać Świat” . Realizacja tego działania pozwoliła Seniorom spędzić czas wolny w wyjątkowym miejscu, słuchając wspaniałego koncertu,  w znacznej części poświęconego pamięci Zbigniewa Wodeckiego – wspaniałego artysty, który pozostawił po sobie niezapomniane utwory. W programie znalazły się również przeboje innych polskich wykonawców, które na stałe wpisały się na listę największych polskich przebojów.

Integracyjne spotkanie podsumowujące połączone z Andrzejkami w dniu 30 listopada było zwieńczeniem projekt.  Podczas spotkania  nastąpiła prezentacja działań projektowych, odbyły występy „seniorów-aktorów” oraz zabawa taneczna ze wspaniałą muzyką w wykonaniu p. Bolesława Walasa i p. Janusza Kawalca za co serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim Seniorom, którzy wzięli udział w tym projekcie i mamy nadzieję, że podobne działania będą kontynuowane również w przyszłym roku.