MAGDALENA NAHIRNY
Projekt pn. „Korowód Sztuki” realizowany przez GOK w Hyżnem, to prezentacja hyżneńskich lub pochodzących z Gminy Hyżne artystów, twórców i pasjonatów oraz ich dorobku twórczego.
MAGDALENA NAHIRNY – PEJZAŻE DUSZY
„Artysta kiedy pracuje w najwyższym napięciu sił,
Żyje w królestwie wzniesionym ponad ludzkie szczęście.”
Irving Stone
Malarstwo impresjonistyczne to nurt w sztuce, którego celem jest dążenie do utrwalenia na płótnie ulotnej, przemijającej chwili, jedynego w swoim rodzaju momentu, który będzie oddziaływał na zmysły, wyzwalał emocje i oddawał nastrój chwili. Propagatorką i wielką miłośniczką impresjonizmu jest mieszkająca w Wólce Hyżneńskiej artystka-malarka Magdalena Nahirny, która od przeszło 20 lat zawodowo zajmuje się malarstwem.
Magdalena Nahirny urodziła się 10.08.1982 r. w Rzeszowie. Okres dzieciństwa spędziła w Hyżnem, młodość w Rzeszowie, a obecnie swoje miejsce na ziemi odnalazła w malowniczej wiosce -Wólce Hyżneńskiej. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, na kierunku malarstwo. W latach 2010-2012 prowadziła swoją własną galerię sztuki „Madlen” w Rzeszowie. Od wielu lat jest również uczestniczką wielu lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów i plenerów malarskich. Poza tworzeniem sztuki, wychowuje trójkę dzieci, zajmuje się domem i z wielką pasją prowadzi ogród.
Jej podróż ze sztuką zaczęła się bardzo wcześnie. Od najmłodszych lat wiedziała, co chce w życiu robić. Twierdzi, ze talent ma w genach (odziedziczony po babci i wujku) – już jako dziecko malowała i rysowała na wszystkim na czym się dało: ołówkiem, kredkami, farbkami plakatowymi i ta pasja została z nią po dziś dzień. Mając 15 lat namalowała, a później sprzedała swój pierwszy profesjonalny obraz.
Malarstwo jest dla niej wszystkim, nie może bez niego funkcjonować, jest to jej pasja i odwieczna miłość. Prace wykonuje głównie techniką olejną, co daje jej więcej możliwości jeśli chodzi o kolory i o odzwierciedlenie tego co widzi na zewnątrz . W swej twórczości inspiruje się Claudem Monetem – słynnym francuskim malarzem, jednym z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu i w tym nurcie przede wszystkim tworzy. Tematyka, która dominuje w obrazach artystki to pejzaż, przyroda i martwa natura. Dużą wagę przykłada do roli światła, do kąta widzenia, do nastroju umykającej chwili, którą chce utrwalić na swym płótnie.
Miejsce w którym mieszka i jego otoczenie każdego dnia napełniają ją inspiracjami. Tam też posiada własną pracownię malarską tzw. odskocznię od życia codziennego, gdzie cały jej świat jest zamknięty, gdzie może się wyciszyć i zrelaksować. W procesie tworzenia bardzo istotną rolę odgrywają materiały, z których powstają obrazy. Farby przygotowuje więc sama, mieszając naturalne pigmenty z olejem lnianym, dzięki czemu uzyskuje dużo lepszej jakości produkty zarówno pod względem koloru, jak i trwałości, niż te współczesne, gotowe kupowane w tubkach. Proces mieszania kolorów jest bardzo długi, robi to ręcznie i trwa to niekiedy kilka dobrych godzin – ale jak mówi prawdziwa sztuka wymaga czasu.
Autorskie obrazy traktuje niekiedy jak swoje dzieci i ciężko jest się jej z nimi rozstać, kiedy pojawia się kupiec. W nich zamykają się przecież emocje, wrażenia i ciężka praca. Niektóre mają ogromną wartość sentymentalną, niektóre zostają w kolekcji prywatnej bo są to obrazy nie do sprzedania, m.in. obraz, który darzy wyjątkową miłością i jak twierdzi „już się nie powtórzy” to „Moja Wenecja” – obraz który zajął I miejsce podczas jednego z plenerów malarskich. Z drugiej strony cieszy się, że jej twórczość i cząstka jej duszy będzie gdzieś w świecie cieszyła czyjeś oko, gdyż tworzy dla ludzi, nie tylko wyłącznie dla siebie.
Artystka często wyjeżdża na plenery krajowe i zagraniczne, gdzie spotyka się z innymi artystami, wymienia doświadczeniami i za każdym razem dużo się uczy.
Organizowane są też liczne wystawy z jej udziałem, również indywidualne. A wśród nich m.in.:
• Wystawa indywidualna – Galeria „Madlen” – Rzeszów 2011 r.
• Wystawa indywidualna – Galeria „Madlen” –Rzeszów 2012 r.
• Wystawa zbiorowa – W kręgu Pogranicza – Maneż-Łańcut 2013 r.
• Wystawa zbiorowa – „Śladami gen. Sikorskiego” – Hyżne 2013 r.
• Wystawa indywidualna – Bukowiec 2013 r.
• Wystawa indywidualna – Chopin Solar – Warszawa 2013 r.
• Wystawa zbiorowa – W kręgu Pogranicza – Maneż-Łańcut 2014 r.
• Wystawa zbiorowa – „Śladami gen. Sikorskiego” – Hyżne 2014
• Wystawa indywidualna – Sala wystawowa ToTu – Rzeszów 2018 r.
• Wystawa zbiorowa – Kresy Wschodnie – Bagno k/Wrocławia 2018 r.
• Wystawa zbiorowa – XXIII Plener Rzeźbiarsko-Malarski Boska Dolina – Dylągówka 2020
Magdalena Nahirny żyje malarstwem i sztuką każdego dnia, miesiąca i roku. Jest to integralna część jej życia, ściśle związana i powiązana z nią. Jest też dla niej motorem napędowym do innych działalności, a przede wszystkim ogromną lekcją pokory, uczącą cierpliwości i kształtującą charakter. Nie ma planów związanych z wielką karierą, byciem kimś wielkim – jej odwiecznym wyzwaniem jest natomiast chęć uwiecznienia tego co po prostu widzi, światła, koloru, emocji. Malarstwo samo w sobie jest dla niej wystarczające i jeśli będzie w stanie to będzie to robić do końca życia. Zarówno swoje życie osobiste jak i twórcze opiera na maksymie „Żyję tu i teraz, chwilą obecną, chwilą, która tworzy moją przeszłość i to tylko to co tu i teraz może być piękne, fantastyczne, tu i teraz możemy być szczęśliwi. Życie tu i teraz jest najważniejsze.”