KINGA BLOK
Projekt pn. „Korowód Sztuki” realizowany przez GOK w Hyżnem, to prezentacja hyżneńskich lub pochodzących z Gminy Hyżne artystów, twórców i pasjonatów oraz ich dorobku twórczego.
KINGA BLOK – SZYDEŁKOWA PASJA
Historia szydełkowania prawdopodobnie jest niemal tak stara, jak historia ludzkości – jak mawia przysłowie “potrzeba matką wynalazków”. Początkowo nici plątano za pomocą palca. Z czasem dla usprawnienia pracy zaczęto wymyślać przedmioty podobne do dzisiejszego szydełka tj. podłużnego przyrządu zakończonego haczykiem. Pierwowzorami szydełka były igły kościane, później rzeźbione w drewnie, kości słoniowej, jeszcze później wytwarzane z metalu takiego jak srebro, stal, mosiądz, a w dzisiejszych czasach ze stali nierdzewnej, plastiku lub bambusa.
Szydełkowanie wymaga właściwie dwóch rzeczy: zręcznych palców i przestrzennego myślenia. Można wytworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Wyjątkowość tego rękodzieła polega na tym, że każda wykonana rzecz jest unikalna, oryginalna, niepowtarzalna i nie można jej dostać w sklepie.
Wielką pasjonatką tej oryginalnej sztuki jest pochodząca z Dylągówki Kinga Blok (z domu Piękoś), która urodziła się 21 lipca 1989 r. w Rzeszowie, a obecnie mieszka w Rogóżnie w gminie Łańcut. Jej przygoda z szydełkiem rozpoczęła się dość spontanicznie i niespodziewanie, kiedy pewnego razu w jednej z gazet przeczytała artykuł o odkrywaniu swoich talentów. To zainspirowało ją i popchnęło do spróbowania swoich sił w rękodziele. Pierwszymi wykonanymi pracami były ozdoby choinkowe metodą karczochową. Wraz z rozbudzaniem pasji zaczęła tworzyć na szydełku nieco trudniejsze rzeczy m.in. torebki, chusty, bieżniki, serwetki.
Jest samoukiem. Czerpała wiedzę, podpatrywała wzory i metody pracy głównie z Internetu, choć uważa, że zamiłowanie i zmysł artystyczny odziedziczyła po babci ze strony mamy, która była bardzo utalentowana – malowała, rysowała, robiła na szydełku i drutach, a także pięknie śpiewała.
Szydełkowanie podobnie jak i inna twórczość rękodzielnicza jest zajęciem czasochłonnym, wymagającym wiele skupienia, myślenia i dużo pracy, a z drugiej strony niezwykle relaksującym, wyciszającym i niwelującym stres. Szydełko może być różnej grubości i wykonane z różnego rodzaju materiałów. Również nici wykorzystywane do szydełkowania mogą być różnego rodzaju począwszy od włókien naturalnych: len, bawełna, wełna również korzysta się z nici pochodzenia sztucznego: nylonowe, poliestrowe, wiskozowe możemy również wykorzystywać sznurki, linki itp. W zależności od grubości wykorzystanych nici i rozmiaru szydełka otrzymujemy cieńszą lub grubszą dzianinę.
Pani Kinga na szydełku szczególnie ulubiła sobie wykonywać torebki, gdyż jak twierdzi cały proces tworzenia jest bardzo ekscytujący, począwszy od zaprojektowania wzoru torebki, doboru włóczki i innych dodatków, a na efekcie, który niewątpliwie jest spektakularny kończąc. Jej torebki cieszą się dużym zainteresowaniem i najczęściej znajdują swoich nabywców, głównie na Podkarpaciu, ale tez zagranicą, gdyż kilka z nich zrobionych na specjalne zamówienie znajduje się w Londynie i Monachium. Unikatowe torebki jak i inne wyjątkowe rękodzieło (m.in. koszyki, bieżniki, chusty, serwety) pani Kingi można zamówić poprzez stronę na portalu Facebook o nazwie Kinga Blok.
Robienie na szydełku czy drutach często kojarzone jest z babcią i bujanym fotelem. Jednak patrząc na działalność i efekty twórcze Kingi Blok, która niewątpliwie zrywa z tymi stereotypami i odczarowuje szydełko pokazując, że dzierganie to całkiem modne zajęcie dające mnóstwo satysfakcji, spełnienia i radości.