ZESPÓŁ KARCZMARZE
Projekt pn. „Korowód Sztuki” realizowany przez GOK w Hyżnem, to prezentacja hyżneńskich lub pochodzących z Gminy Hyżne artystów, twórców i pasjonatów oraz ich dorobku twórczego.
KARCZMARZE – MUZYKA Z SERC BIJĄCA
Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury.
Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie.
Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ.
Św. Jan Paweł II
Jak wyglądałby świat bez muzyki? Zdecydowanie byłby smutniejszym miejscem. Muzyka ma bowiem niezwykle istotny wpływ na życie wielu ludzi – jest ona nie tylko zwykłą rozrywką, ale również wyznacznikiem kultur, nośnikiem emocji i sposobem na wyrażanie siebie. Znana od niepamiętnych czasów. Już w starożytności ludzie doceniali i propagowali muzykę, która często wyrastała z filozofii. Sam Platon, grecki filozof mawiał, że „muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie…”
W kolejnej odsłonie „Korowodu Sztuki”, mamy wielką przyjemność zaprezentować zespół Karczmarze i ich wyjątkowa sztukę.
Karczmarze to zespół, który powstał w 2006 r. z inicjatywy trzech zawodowych muzyków Tomasza Pisaniaka (akordeon guzikowy), Tomasza Pyzika (skrzypce) i Łukasza Cycaka (kontrabas). W następnych latach do zespołu dołączyli: Stanisław Tadla (gitara akustyczna, cymbały rzeszowskie), Szymon Tadla (cymbały rzeszowskie i węgierskie) i Monika Konieczny (skrzypce). Połowa członków zespołu to mieszkańcy gminy Hyżne. Pozostali z gminą związani są już od kilkunastu lat z uwagi na bliską współpracę z ZPiT Hyżniacy. Zespół wykonuje szeroko pojętą muzykę pogranicza m.in. polską, słowacką, kresową, ukraińską, łemkowską, węgierską, bałkańską i żydowską. Muzycy lubią improwizować, nie trzymają się sztywnych schematów, każdy gra w charakterystycznym dla siebie stylu, stąd wykonywane przez nich melodie brzmią wyjątkowo i są jedyne w swoim rodzaju. Improwizacja jest działaniem nierozerwalnie związanym z muzyką tradycyjną, która przecież nigdy nie jest zbiorem utrwalonych w piśmie nutowym dzieł muzycznych.
To tej pory Karczmarze zagrali ponad 500 koncertów, zarówno w Polsce jak zagranicą m.in. na Ukrainie, Węgrzech, Litwie, w Niemczech, Francji. Luksemburgu, Holandii, Rumunii. A ich pierwszy oficjalny występ odbył się 14 lipca 2006 r. w jednym z rzeszowskich pubów w Rynku. Zespół bierze również udział w licznych festiwalach, przeglądach i konkursach. Ogromnym wyróżnieniem i osiągnieciem było trzykrotne zajęcie I miejsca na Przeglądzie Folklorystycznym im. Jana Derlety w Szydłowcu oraz dwukrotne zdobycie II miejsca na Festiwalu Piosenki Górskiej i Folkowej w Zakopanem.
Ponadto na swoim koncie mają m.in.:
- Udział w konkursie Kapel Ludowych podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat – Trzcinica 2014;
- Srebrny Dyplom za udział w Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Rzeszów 2014;
- Udział w V Festiwalu Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta” w Dylach – Dyle 2014
- Wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Niepokalanów 2014, 2015, 2016;
- Nagrodę Specjalną w 36 Spotkaniu Cymbalistów – Rzeszów 2017;
- Nagrodę Specjalną w 37 Spotkaniu Cymbalistów w Rzeszowie – Rzeszów 2018;
- Udział w konkursie Kapel Ludowych podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat – Trzcinica 2018;
- II Nagrodę Publiczności na festiwalu „Folkowo” na Mazurach;
- I Miejsce i I Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu i wiele innych.
W historii zespołu są także liczne występy na konferencjach i międzynarodowych targach, m.in. podczas:
- Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Media-Kultura-Edukacja na pograniczu narodów i kultur” w Bystrym, organizowanej przez Uniwersytet Rzeszowski (2007 r.);
- I Rzeszowskiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki (2008 r.);
- międzynarodowej konferencji z okazji „Tygodnia Europy 2008 ” w ramach „Spotkań na granicy” (2008 r.);
- międzynarodowych targów w Pasewalku w Niemczech;
- międzynarodowych targów turystycznych w Berlin (2009 r.);
- świątecznych Targów w Paryżu (2009 r.);
- największych międzynarodowych targów na świecie w Niemczech (2010 r.);
- prestiżowych Targów EXPO w Mediolanie (2015 r.);
- oraz podczas licznych konferencji naukowych organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską.
W dorobku zespołu znajdują się 4 płyty:
- Pogranicze (2008 r.)
- Zahrajte (2009 r.)
- Chojka (2010 r.)
- Tractor (2016 r.), na której znajduje się ich autorska piosenka pt. „Daleko od żony” napisana i skomponowana przez Tomasza Pyzika, do której powstał również teledysk.
W przyszłym roku – 2021 wypada jubileusz 15-lecia działalności artystycznej zespołu Karczmarze. Z tej okazji w planach jest kolejna płyta ukierunkowana w dużej mierze na autorską muzykę.
Karczmarze wszystkie grane melodie wykonują z wielką pasją i zaangażowaniem, chcąc by odbiorca czerpał z tego przekazu jak najwięcej radości, zabawy, pozytywnych emocji, a nawet momentów wzruszeń. Z serc bijąca muzyka Karczmarzy ubogaca naszą kulturę, wzmacnia przywiązanie do tradycyjnych wartości oraz przywraca piękny obraz minionych czasów, co z uwagi na współczesną kulturę z pewnością można uznać za wyjątkowe i unikatowe.
Galeria: