ANDRZEJ BŁOŃSKI

Projekt pn. „Korowód Sztuki” realizowany przez GOK w Hyżnem, to prezentacja hyżneńskich lub pochodzących z Gminy Hyżne artystów, twórców i pasjonatów oraz ich dorobku twórczego.

ANDRZEJ BŁOŃSKI – CHWILE ZATRZYMANE W OBIEKTYWIE

“Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki”
Angela Carter

Fotografia to szlachetna i fascynująca sztuka, która pozwala uchwycić piękne widoki, chwile, emocje i uczucia by utrwalić je na zawsze. Choć na pierwszy rzut oka fotografia nie wydaje się być trudnym zajęciem, w rzeczywistości jest jednak inaczej, gdyż do profesjonalnego robienia zdjęć potrzebujemy nie tylko dobrego sprzętu fotograficznego, ale również wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Niewątpliwie wszystko to posiada nasz kolejny artysta, którego mamy zaszczyt i przyjemność zaprezentować Państwu w kolejnym odcinku „Korowodu Sztuki.”
Andrzej Błoński to młody i niezwykle utalentowany człowiek, mieszkaniec Grzegorzówki w gminie Hyżne. Z zawodu jest grafikiem komputerowym – ukończył studia na wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale jego wielką pasją, której oddaje się bez reszty jest fotografia.
Jego przygoda z fotografią zaczęła się dość zwyczajnie bo szkole podstawowej, kiedy udając się z klasą na szkolną wycieczkę zabrał ze sobą aparat analogowy. Ciekawość i pociąg do fotografii sprawiły, że kiedy otrzymał od rodziców aparat kompaktowy nie rozstawał się z nim ani na chwilę. Fotografował wszystko, krajobraz, niebo, ludzi, zwierzęta nabierając ciągle nowego doświadczenia i rozwijając swe umiejętności.

Dziś można powiedzieć, że jest już dojrzałym i świadomym artystą, niezwykle wrażliwym na otaczający go świat. Jego prace wywierają ogromne wrażenie – ciekawią, zachwycają, a niekiedy wzruszają. Szczególnie lubi fotografować krajobrazy m.in. wschody słońca we mgle, burze i gwiazdy – dla niego są to chwile magiczne i niepowtarzalne. Zajmuje się również „chwytaniem” momentów życia codziennego m.in. ludzkiej pracy czy praktykowanych zwyczajów i obrzędów.
W swojej profesji nie naśladuje nikogo, stara się być sobą i kreować własną wizję artystyczną. Zależy mu na tym, aby wykonywane przez niego zdjęcia wzbudzały emocje i były zauważane, dlatego wkłada sporo pracy i czasu by efekt końcowy fotografii był jak najlepszy.
Za jedno ze swych najcenniejszych zdjęć uważa wykonane w lipcu 2016 r. zdjęcie chmury szelfowej które obiegło nie tylko Polskę, ale i świat i zostało nazwane ‘chmurą tsunami”.

Wśród innych sukcesów, którymi może poszczycić się artysta jest m.in.: I miejsce w Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych w Olsztynie w 2019 r., III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Studenckim „Odkryj Europę” w 2018 r., III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Fotografii „Podróż w nieznane w 2019 r.”, Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Astrofotograficznym w 2018 r. Ponadto na swym koncie ma również organizowane wystawy m.in. w Rzeszowie i w Krośnie. Jednak za swe największe osiągniecie uważa otrzymane od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium w 2019 r., za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, z którego wykonał projekt pn. „Szczyty wiary”, przedstawiający obecne w Polsce religie od katolicyzmu, przez prawosławie, judaizm, islam, buddyzm, a nawet praktyki pogańskie. Wykonanie tego projektu zajęło mu rok. Artysta jeździł po całej Polsce fotografując praktyki religijne podczas różnych uroczystości m.in. w Lelowie, Grabarce, w Zakopanem i wielu innych miejscach.

W przyszłości chciałby, aby ta wielka pasja stała się też jego pracą, a także to by jego fotografie były zauważane i doceniane, czego życzymy mu z całego serca i mocno trzymamy kciuki!
Życie przemija i nic nie zdarza się dwa razy. Fotografia pozwala na zatrzymanie chociaż części tych ulotnych chwil.

Dokumentowanie tego co tu i teraz to także dar i skarbnica wiedzy dla przyszłych pokoleń, które być może żyjąc już w innej rzeczywistości dostrzegą i docenią piękno przeszłości, ludzkiej pracy i przyświecających temu wartości.