ADAM WALAS

Projekt pn. „Korowód Sztuki” realizowany przez GOK w Hyżnem, to prezentacja hyżneńskich lub pochodzących z Gminy Hyżne artystów, twórców i pasjonatów oraz ich dorobku twórczego.

ADAM WALAS – OPOWIEŚĆ O DREWNIE I DŁUCIE

„Artystą jest i ten, który spostrzega piękno
I ten, który przekazuje je dalej”.
Karol Estreicher

Adam Walas urodził się 14 czerwca 1974 r. Mieszka w Wólce Hyżneńskiej – miejscowości należącej do gminy Hyżne w woj. podkarpackim. Z zawodu jest stolarzem, ale jego wielką pasją jest rzeźbiarstwo. Już jako nastoletni chłopak odwiedzając i podglądając warsztat rzeźbiarski swego wujka Mateusza Noculi, zachłystnął się ta sztuką i stwierdził, że również chce spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie.

Pierwszymi pracami jakie wykonał, były ozdobne deseczki pod poroża myśliwskie oraz płaskorzeźby głów jeleni i rogaczy. Niestety po jakimś okresie pasja musiała zostać odłożona na drugi plan, ponieważ praca zawodowa i rodzinne obowiązki pochłaniały większość jego czasu. Dopiero po 28 latach pan Adam ponownie podjął wyzwanie i postanowił wrócić do pracy twórczej w drewnie.
Pierwszą rzeźba, którą wykonał po wieloletniej przerwie, była twarz cierpiącego na krzyżu Jezusa i to właśnie ta rzeźba jest dla niego inspiracją i ma wyjątkowe znaczenie.

Proces powstania rzeźby wymaga dużego zaangażowania umysłowego, trzeba się wyłączyć nie myśleć o życiu codziennym, tylko skupić się na procesie twórczym. Większość z płaskorzeźb pan Adam wykonuje z drewna lipowego, klejonego, spełniającego odpowiednie właściwości. W pracy nad niektórymi rzeźbami dużą pomocą służy mu urządzenie zwane pantografem, które odwzorowuje pewne elementy celem uzyskania pierwszego zarysu rzeźby. Następnie jest już pracochłonna, wielogodzinna praca wyłącznie ręczna – rzeźbienie, czyszczenie, bejcowanie, patynowanie i lakierowanie.
W dorobku twórczym pana Adama dominującymi motywami, są motywy sakralne m.in. płaskorzeźby Św. Rodziny, Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, św. Jana Pawła II czy rzeźby aniołów. Jego prace często były i są zamawiane z przeznaczeniem na prezent komunijny lub ślubny i zdobią ściany wielu domów w różnych częściach Polski, a także zagranicą m.in. w Niemczech i Kanadzie. Ponadto rzeźby pana Adama można było podziwiać podczas organizowanych lokalnych wydarzeń głównie o charakterze folklorystycznym zarówno w gminie Hyżne, jak i poza jej granicami.

Jego największym rzeźbiarskim osiągnięciem jest stworzenie płaskorzeźby Świętej Rodziny, której poświęcił się zupełnie pracując od świtu do nocy, jedynie z przerwą na posiłki i sen, przez ponad 2 tygodnie. Natomiast niespełnionym marzeniem jest wykonanie płaskorzeźby Matki Boskiej Katyńskiej, w nadziei, że kiedyś jego plan doczeka się realizacji.

Twórczość: